Filtry slouží k odlučování popílku z kouřových plynů fluidního kotle. V každé ze 6 komor je 224 filtračních tkanin, na kterých je popílek zachycován.
Skříň filtru je rozdělena na stranu znečištěného a čistého plynu. Mezi komorami je spojen kanál znečištěného plynu a nad ním ležící kanál čistého plynu.
Kanál znečištěného plynu je vytvořen jako usazovací komora, díky čemuž je rozdělení znečištěného plynu mezi komorami přibližně rovnoměrné.
Znečištěný plyn prostupuje tkaninovými textiliemi, které jsou uchyceny ve výztužných koších. Toto celé je poté uloženo v přivařené ocelové desce filtračních hadic.
Čištění probíhá pomocí upraveného tlakového vzduchu přiváděného z kompresorové stanice. Přívod tlakového vzduchu k filtračním hadicím je přes solenoidové (elektromagnetické) ventily a tryskové kopí, uspořádány nad každými 16 hadicemi v řadě.
Čištěný plyn vstupuje kanálem znečištěného plynu do předodlučovacího prostoru. Proud plynu prostřednictvím vodících plynů se usměrní směrem vzhůru, přičemž hrubé částice prachu se odloučí a vstoupí do prostoru filtru, ve kterém jsou uspořádány hadice. Plyn proudí filtrační tkaninou z vnějšku dovnitř, nečistoty se odloučí na filtračním materiálu. Čištěné plyny se poté dostanou z vnitřku filtračních hadic do prostoru čistého plynu a do sběrného kanálu čistého plynu.
K očištění se na chvíli otevře solenoidový ventil, takže tlakový vzduch uniká z nádrže tlakového vzduchu do filtračních hadic. Tento, téměř rychlostí zvuku vystupující primární vzduch strhuje s sebou vyčištěný plyn. Celkový proplachovací proud vzduch se skládá z tlakového vzduchu a vyčištěného plynu. Ten vstupuje rázem do filtračních hadic. Díky tomu se hadice nafouknou a na vnější straně hadic se odloučený prachový prstenec hadic rozlomí a odpadne. Současně proudí látkou proplachovací množství vzduchu, díky tomu uvnitř filtračního materiálu se uvolní a očistí odloučené částečky prachu, ten poté padá dolů do sběrné výsypky.